Veža Dómu bola súčasťou stredovekého mestského opevnenia. Západným priečelím bola včlenená do hradieb, pred ktorými bola priekopa. Preto sa do hlavnej lode vchádza dvoma bočnými vchodmi, hlavným (severným) a južným s predsieňou.
Helmica veže chrámu opakovane následkom blesku zhorela a dnešnú podobu dostala v roku 1883. Pri rekonštrukcii veže po údere blesku v roku 1760 po prvýkrát umiestnili na jej hrot vo výške 85 m pozlátenú korunu. V roku 1833 opäť blesk helmicu zdemoloval a úplne novú korunu vytiahli na jej hrot v roku 1846.
Replika Uhorskej kráľovskej koruny má hmotnosť 300 kg, je vysoká 164 cm a leží na 50 cm vysokom a 120 cm širokom vankúši s rozlohou dvakrát dva metre, so štyrmi 20 cm dlhými strapcami. Nad 20 cm vysokým pásom, ktorý sa bezprostredne dotýka vankúša, je šestnásť 30 cm dlhých oblých a trojuholníkových štítov, ktoré sa striedajú. Nad nimi o 20 cm prevyšuje vnútorná pologuľa prekrížená dvomi pásmi, nad ktorými je odklonený 40 cm vysoký kríž. Korunu z veže chrámu sňali a opakovane zrenovovali v rokoch 1905 a 2010.
V prípade repliky uhorskej kráľovskej koruny na veži katedrály nejde o maketu tzv. „Svätoštefanskej“ koruny. Tú si totiž v 13. storočí so sebou odniesol do exilu jeden zo zvrhnutých Arpádovcov, preto Štefanovi V. (1270 – 1272) nasadili na hlavu už novú korunu, ktorá bola zhotovená zo starších vzácnych šperkov a pridali k nim grécke a latinské nápisy. Na pôvodnom páse bolo vyobrazených dvanásť apoštolov, na novej uhorskej korune ich bolo osem. Do prostriedku pása na vrchol koruny pripevnili zdobený kríž. Na dnešnej korune je nahnutý, zohli ho nedopatrením pri korunovácii Ladislava Pohrobka v roku 1440.