Vyšiel nový spevník Pane, počuj môj hlas. Cirkevným hudobníkom ponúka
notový materiál a CD štyridsať liturgických spevov.

Z iniciatívy Daniela Gabča, organistu Katedrály sv. Martina v Bratislave, sa v priebehu ostatných desať rokov na pôde bratislavskej katedrály postupne uviedlo množstvo novovznikajúcich liturgických kompozícií: antifón, hymnov a duchovných piesní.
Väčšina týchto diel pochádza z pera slovenského skladateľa Ľuboša Gabča, absolventa Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Pápežského inštitútu pre posvätnú hudbu v Ríme.

Rastúci počet týchto liturgických kompozícií priniesol myšlienku ich systematizácie a riadneho tlačeného vydania. Vďaka priaznivej odozve zo strany Bratislavskej arcidiecézy vychádza v spolupráci s katedrálnym zborom Vox cantoris publikácia Pane, počuj môj hlas, obsahujúca štyridsať antifón zhudobnených na texty Svätého písma, svätých a na texty slovenských básnikov.

V kontexte klasického estetického prístupu, prítomného v repertoári kancionálových piesní, tento spevník rozširuje možnosti chrámových hudobníkov. Ponúka im repertoár obohacujúci štýlovú rozmanitosť produkcie liturgickej hudby na Slovensku, ktorý je zároveň adaptabilný́ pre svoje jednoduché a bohaté uplatnenie pri bohoslužbách.

“Po hudobnej stránke siahol Gabčo po osvedčených tonálnych, ale aj rôznych modálnych harmonických konceptoch, ktoré v spojení s textom fungujú veľmi dobre, základná melodická línia je vystavaná a následne vedená veľmi logicky.”
(doc. Mgr. art. Ľuboš Bernáth, ArtD., predhovor k spevníku Pane, počuj môj hlas - Antifóny)

Popri notovom materiáli jednotlivých antifón je k dispozícii zvukové CD, obsahujúce nahrávky samotných skladieb. K niektorým z nich sú priradené improvizované organové predohry, ktoré ponúkajú interpretom spôsob, akým jednotlivé spevy uviesť v rámci liturgie. CD má za cieľ prezentovať ukážku hudobne korektnej a primeranej interpretácie, a tak uľahčiť prístup k týmto dielam čo najširšiemu spektru chrámových hudobníkov a zjednodušiť proces ich nacvičovania, následnej adaptácie a uvádzania do praxe počas liturgických slávení.

Všetky antifóny zároveň obsahujú aj poznámku, ktorá presne definuje ich využitie v rámci omšovej liturgie i v rámci slávností, sviatkov a slávení v priebehu jednotlivých období liturgického roka.

“Veľkú radosť budú mať z tohto projektu kantori a organisti, všetci tí hudobníci, ktorí aktívne zastrešujú pri bohoslužbách liturgický koncept a priebeh hudby. Týmto novým projektom si môžu rozšíriť azda tým najlepším možným spôsobom svoj  každodenný repertoár.”

Spevník vychádza s cirkevným schválením Bratislavskej arcidiecézy vo vydavateľstve Musicum regium. Je možné si ho zakúpiť na stránke www.musicumregium.sk

Obsah:
1. Ako jeleň dychtí za vodou z prameňa